یادداشت:

روز سه شنبه ۸ فروردین ماه با حضور جمعی از همشهری ها، فرمانداری گناباد شلوغ بود، این تجمع نشان از پوپایی مدنی مردم داشت و می خواست توان اراده ی عمومی را نشان دهد ولی حاشیه پررنگ تر از متن شد و بوی تند انتخاباتی آن به مشام همه رسید.

به گزارش ندای گناباد، روز سه شنبه ۸ فروردین ماه با حضور جمعی از همشهری ها، فرمانداری گناباد شلوغ بود، این تجمع نشان از پوپایی مدنی مردم داشت و می خواست توان اراده ی عمومی را نشان دهد ولی حاشیه پررنگ تر از متن شد و بوی تند انتخاباتی آن به مشام همه رسید.

 

از اردیبهشت ۷۸ که انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران تجربه شده نشان داده که مشارکت سیاسی و روانشناسی سیاسی مخصوص به خود را دارد و با جلوه گری خرده فرهنگ ها همیشه به دنبال نمادهایی در جامعه بوده که در انتخابات های ملی مغفول مانده است. در این میان برخی معتقدند که انتخابات شوراها به توسعه خرد سیاسی چندان کمک نکرده و غلبه احساسات، شور، تعصب و ناسیونالیسم افراطی در آن همیشه بیشتر از عقلانیت سیاسی بوده است.

 

محیط شهرستان گناباد هم اتفاق متفاوتی از دیگر نقاط کشور را تجربه نکرده و همان الگوها وجود دارد. با تمام شدن روند ثبت نام همه منتظر اولین حرکت بودند. به نظر میرسد رسیدن به ائتلاف های چند نفره یا تقسیم بندی جناح ها در شهر و نوقاب و جومند اولین خبرها باشد. اما این دفعه اولین خبر از دورن فرمانداری شروع شد و آنهم یک حرکت نمایشی که خیلی ساده انگارانه بود.

 

تجمعی که به ظاهر در باره خیابان آیت الله غفاری بود. برخی از نخبگان که نامزدهای این دوره شورای اسلامی در راس آن بودند و گروهی از همشهری ها به دنبال آنها. ادعای پیگیری و اجرای خواسته قبلی و رعایت قانون را مطرح کردند. اما ادبیات سخنران ها، شیوه اجرا تجمع و تحلیل ها روی یک عبارت خلاصه شد؛ این یک حرکت انتخاباتی محض است!

 

الگو تحریک احساسات مردم و ایجاد دو گانه آری یا نه به آقای شریعت در زمانی که روند قانونی درخواست تغییر نام خیابان در حال اجراست و همه نخبگان تجمع هم از جزییات جلسات مسئولین شهرستان آگاهند نشان می دهد که بازی انتخاباتی پیش از موعد شروع شده و آن هم با شیوه ای خیلی ساده و پیش پاافتاده.

 

اگر تاکید روی دو گانه آری یا نه به شریعت در روزهای پیش رو همچنان ادامه یابد قطعا شاهد حواشی چالش برانگیز و دردسرهای ادامه دار در دو طرف خواهیم بود که هیچ نشانی از خردورزی سیاسی در آن بروز نخواهد یافت.

 

منبع: گناباد نیوز

 

انتهای پیام/

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۰۱/۱۰ - ۹:۴۲

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


ارسال خبر
Ersale-
Khabar

photo_2016-11-14_08-26-59
b00000106
ad100