آقای حسینی یکی از کشاورزان بخش مرکزی شهرستان نیشابور که تمام مخارج زندگی خویش را از راه کشاورزی به دست می‌آورد در گفتگو با خبرنگار عطارنیوز گفت: بنده حدود یک هکتار باغ دارم که شامل درخت‌های سیب، زردآلو و هلو می‌شوند که متأسفانه با سرمای اخیر بیش از ۹۰درصد محصولم از بین رفت و مانده‌ام برای تأمین مخارج زندگی چخ کنم.

وی ادامه می‌دهد: از ابتدای سال چندین میلیون خرج باغ خویش کردم تا بلکه بتوان محصولی به دست آورم و مخارج زندگی را تأمین کنم اما حالا باید به فکرِ این باشم که با چه رویی در مقابل هزینه‌های خانواده شرمنده آن‌ها نباشم.

سرمای اخیر نیشابور علاوه بر باغات بخش مرکزی به بخش زبر خان نیز متأسفانه رحم نکرد

یکی دیگر از کشاورزان عدم بیمه محصولات و هزینه‌های سنگین کشاورزی و عدم کمک‌های مالی لازم از کشاورزان را عامل از رونق افتادن کشاورزی دانست و گفت: متأسفانه بیمه‌های محصولات کشاورزی دارای هزینه بالایی است و بنده که از پس مخارج روزانه خویش هم نمی‌توانم برآیم چگونه می‌توانم هزینه بیمه را پرداخت کنم؟ دولت باید کمک‌های لازم را به کشاورزان انجام دهد تا صنعت باغداری رونق بگیرد و روستاییان به شهر مهاجرت نکنند.

سید اسماعیل حسینی یکی دیگر از باغدار که در شهر بار از توابع نیشابور زندگی می‌کند می‌گوید: متأسفانه طی سه شب سرما محصولات ما نابود شد و شهر بار با جمعیت بیش از دو هزار نفر تنها درآمدش باغات است، متأسفانه چیزی نمانده است و ماندیم چه‌کار کنیم و از مسئولین تقاضا داریم صدای ما را بشنوند.

در ادامه این گزارش به سراغ مهندس فرهمند مدیرعامل سازمان جهاد کشاورزی نیشابور رفتیم تا این مشکل را پی گیری کنیم.

فرهمند در گفتگو با خبرنگار عطارنیوز گفت: نهم اردیبهشت‌ماه برودت هوا بخشی از سطح باغ‌های بخش مرکزی و زبر خان با سرمازدگی مواجه شدند، این عامل باعث شد تا قسمتی از میوه‌ها و محصولات تولیدی باغات شهرستان براثر خسارت سرما از بین بروند.
وی ادامه داد: پس از موج سرما در هفته دوم اردیبهشت‌ماه سال جاری ۳هزار و۱۲۰ هکتار از باغات شهرستان در اثر برودت هوا خسارت شدید واردشده است.
فرهمند گفت: سیب، آلو، زردآلو و گردو بیشترین خسارت وارده را دیده‌اند و این در حالی است که متأسفانه زیر ۱۰ درصد باغ‌ها دارای بیمه محصولات کشاورزی هستند.

در ادامه وی عنوان کرد: در خسارت فوق ۱۹هزار و۳۲۰تن‌تن محصول سیب، آلو، زردآلو، گلابی، انگور، پسته، گیلاس و آلبالو را شامل می‌گردد که ارزش ریالی معادل ۳۹۲ میلیارد ریال دارد.

فرهمند گفت: بیمه محصولات کشاورزی به‌عنوان یکی از راهکارهای نوین برای مقابله با خطرات فعالیت‌های کشاورزی و درنتیجه کاهش نوسانات درآمدی کشاورزان موردتوجه و تأکید قرارگرفته که در راستای حمایت از کشاورزان با اعتمادسازی می‌تواند فشار مالی ناشی از خسارت‌های وارده از بلایایی چون سرمازدگی، سیل و بارش تگرگ به باغات و محصولات کشاورزی کشاورزان را به حداقل ممکن رساند.

در خصوص راه‌های کمک به باغداران به گفتگو با هاجر چنارانی نماینده نیشابور و فیروزه پرداختیم که وی راه‌کار منطقی را جلسه با وزیر جهاد و کشاورزی دانست و گفت: باید طی جلسه‌ای با حضور نماینده کشاورزان و وزیر جهاد کشاورزی به بررسی این مشکل پرداخته تا بتوانیم حداقل دردی از کشاورزان زحمتکش درمان کنیم.
انتهای پیام/