یادداشت:

۱۲فروردین ۵۸ به نوعی مهرتایید مردم بر این نظام می باشد و خط بطلانی بر افکار منافقانه و مغرضانه دشمنان این مرزوبوم است.

به گزارش ندای گناباد، انقلاب اسلامی ایران جزوه انقلاب های بزرگ تاریخ به حساب می آید که دارای سه شاخص ایدئولوژی، مردم و رهبری بوده و ایده ای فرا ملی دارد. انقلاب ایران باهدف دگرگونی و تحول اساسی و نه اصلاح در ساختار داخل، به دنبال تغییرساختارنظام جهانی بوده و خواستار صدورانقلاب نیز می باشد چراکه نظام بین الملل را ناعادلانه می داند ودر پی تغییر آن است.

 

عوامل سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی متعددی در وقوع انقلاب های بزرگ موثرند که همه دست به دست هم داده و منجر به وقوع یک چنین انقلابی می شوند.

 

ما وقتی شرایط دوران پهلوی را بررسی می کنیم مشاهده می کنیم که وابستگی تا آنجایی است که سکان اداره کشور در دستان آمریکا و انگلیس قرار دارد و شخص رضاخان و محمدرضا پهلوی شدیدا تحت تسلط دو ابرقدرت غربی هستند. با این شرایط، گذری در تاریخ نشان می‌دهد که برنامه‌های محمدرضا پهلوی با وجود همراهی ابرقدرت‌های جهانی، نه تنها نتوانست به پیشرفت و توسعه ختم شود بلکه رهاوردی جز عقب‌ماندگی برای ایران به ارمغان نداشت.

 

در سال ۱۳۵۶ عقب‌ماندگی حوزه بهداشت و درمان کشور به جایی رسید که ایران در خاورمیانه بدترین نسبت پزشک به بیمار، بالاترین نرخ مرگ و میر نوزادان و اطفال و پایین‌ترین نسبت تخت بیمارستان به جمعیت را دارا بوده است.

 

اوج عقب‌ماندگی و وابستگی محمدرضا پهلوی به حدی بود که باحجم عظیم واردات طبق آمار رسمی در سال ۱۳۵۶ دولت ایران فقط توانایی تأمین مواد غذایی مردم خود را برای ۳۳ روز داشت و مجبور بود باقی مواد غذایی مورد نیاز را از خارج وارد کند؛ برای مثال مرغ از فرانسه،  تخم‌مرغ از اسرائیل، سیب از لبنان و پنیر از دانمارک وارد می‌شد.

 

بررسی عملکرد رژیم پهلوی حاکی از آن است که وابستگی همه‌جانبه به غرب ثمره‌ای غیر از اوضاع بد معیشتی، فقر آموزشی، وخامت وضع بهداشت و درمان، توسعه صنعتی بیمار، نابودی کشاورزی و …. برای مردم ایران نداشت. این واقعیتی است که فرد هالیدی نویسنده غربی هم به آن اشاره دارد: «بی‌سوادی، کشاورزی عقب‌مانده، ارتباطات ناقص و کم ، فقدان کارگر ماهر، بخش صنعتی ضعیف، و یک دستگاه دولتی نامناسب، این واقعیات تا درجات زیاد مشکلاتی داخلی است که به صورتی غیرمستقیم عقب‌ماندگی ایران را تحکیم کرده‌اند.»

 

بابررسی شرایط وقوع انقلاب و اهداف اولیه آن متوجه می شویم که هدف از انقلاب ایران با توجه به آنکه درشعارهایش مشخص می شود مادی نبوده بلکه هدف مردم خروج شخص شاه از کشور و استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بوده است؛ لذا انقلاب اسلامی ایران با تکیه بر اسلام شیعی، اسلام سیاسی درعمل و طبق نظرات امام راحل توانست نظام دوقطبی موجود را برهم زند و تمام معادلات دو ابرقدرت شرق وغرب را که صرفا بر لیبرالیسم و سرمایه داری و کمونیسم متکی بود و بویی ازمعنویت و دین نبرده بود را برهم زند و ثابت کند که اسلام درعمل و برای حکومت نیز برنامه دارد و گسترش مدرنیزاسیون نه تنها باعث حذف دین از عرصه اجتماعی و سیاسی بشر نشده بلکه در ایران دین به عنوان عامل اصلی تحول و دگرگونی سیاسی اجتماعی بوده است لذا دین از عامل سلبی به عامل ایجابی تبدیل شد که تبلور نقش دین در حکومت اسلامی ایران در قانون اساسی گنجانده شد و دین مبدا و معیارکل ساختار جدید جمهوری اسلامی گردید.

 

لذا وقوع انقلاب اسلامی درشرایطی که ایران بعنوان ژاندارم منطقه وعربستان نیز بعنوان حامی مالی  آمریکا به شمارمی رفت، اتفاق افتاد و تحلیل گران را به فکر فروبرد که چطورمی شود یک انقلاب در شرایط اوج قدرت نظامی شاه و حمایت غرب، ازدرون و به وسیله خواست قاطبه مردم شروع، ادامه وپیروز گردد.

 

بعدازپیروزی انقلاب دربهمن ۱۳۵۷ و تاکید امام بر تشکیل نظام جمهوری اسلامی نه یک کلمه زیاد نه یک کلمه کم، برخی از نیروهای مغرض و منافق بدنبال جوسازی برای حذف پسوند اسلامی بودند  وفکرکردند که مردم هم تایید خواهندکرد اما در۱۱و۱۲فروردین ۱۳۵۸بدستورامام خمینی(ره)برای انتخاب نوع نظام رفراندوم برگزارشد و مردم با ۹۸/۲ درصد آرا به نظام جمهوری اسلامی آری گفتند و باردیگر نقشه دشمنان را نقش برآب کردند؛ لذا۱۲فروردین به نوعی مهرتایید مردم بر این نظام می باشد و خط بطلانی بر افکار منافقانه و مغرضانه دشمنان این مرزوبوم است.

 

هدف امام خمینی(ره)ازتشکیل نظام جمهوری اسلامی، نظامی برخواسته ازدرون مردم و به وسیله مردم البته با محتوای اسلامی و نه لائیک بود که دربهمن ۵۷شکل گرفت و در۱۲فروردین با رای قاطع مردم مستقر و به نتیجه واقعی رسید؛ لذامسئولان بدانند که امنیت امروزایران را مرهون فداکاری های شهیدان و امام بزرگ هستیم وخدمت بدون منت و باهدف رسیدن به قرب الهی است که دل امام و شهدا را شاد وعاقبت به خیری را برای مسئولین به همراه دارد.

 

محمدمهدی تقوائیان

 

انتهای پیام/

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۰۱/۱۲ - ۱۰:۱۳

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


ارسال خبر
Ersale-
Khabar

photo_2016-11-14_08-26-59
b00000106
ad100