یادداشت/

حماسه حضور دهه‌ها میلیونی مردم در پاسخ به هنجارشکنی فتنه گران در سال ۸۸، موضوعی نیست که از یاد نسل‌های مختلف اقشار مردم پاک شود؛ اما سؤالی که این روزها در برخی محافل مطرح می‌شود این است که فلسفه گرامی داشت آن مناسبت پس از گذشت ۷ سال چیست و اصولاً این بزرگداشت چه منافعی برای نظام و مردم به دنبال خواهد داشت؟

به گزارش ندای گناباد، حماسه حضور دهه‌ها میلیونی مردم در پاسخ به هنجارشکنی فتنه گران در سال ۸۸، موضوعی نیست که از یاد نسل‌های مختلف اقشار مردم پاک شود؛ اما سؤالی که این روزها در برخی محافل مطرح می‌شود این است که فلسفه گرامی داشت آن مناسبت پس از گذشت ۷ سال چیست و اصولاً این بزرگداشت چه منافعی برای نظام و مردم به دنبال خواهد داشت؟

 

در این نوشته بر آنیم تا برخی از کارکردهای بزرگداشت حوادثی چون نهم دی اشاره‌کنیم.

 

۱- در جامعه‌ای که پیروی از قرآن و اهل‌بیت در اصل است، مردم و مسئولان باید تا حد امکان خود را به این ارزش‌ها نزدیک نمایند. بزرگداشت روزهای خدایی یکی از تکالیفی است که قرآن کریم ما را به آن دستورمی دهد؛ آنجایی که خداوند متعال در آیه پنجم سوره ابراهیم (ع) می‌فرماید: «وَذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ الله». بر این اساس گرامیداشت مناسبت‌ها و روزهای خدایی برای مسلمانان یک فریضه است و در رأس این مناسبت‌ها می‌توان از بزرگداشت یاد و نام امام حسین (ع) در عاشورا و اربعین نام برد. در تاریخ انقلاب اسلامی نیز روزهایی چون ۲۲ بهمن و روز جهانی قدس از مصادیق ایام‌الله است. نهم دی نیز از مهم‌ترین مصداق‌های روزهای خداست، آن‌گونه که مقام معظم رهبری در دیدار خود با مردم قم در ۱۹ دی سال ۸۸ راجع به حماسه نهم دی چنین می‌فرمایند: «هرچه انسان در اطراف این قضایا نگاه می‌کند، دست‌های خدای متعال را، دست قدرت را، روح ولایت را، روح حسین بن علی (ع) را می‌بیند. این کارها، کارهایی نیست که بااراده امثال ما انجام بگیرد، این کار خداست.»

 

۲- «تقویت حافظه تاریخی» دومین کارکرد گرامیداشت روزهایی مانند نهم دی است. در جهان امروز و با گستردگی رسانه و اطلاعات وسیع (اعم از صحیح و ناصحیح) در دست آحاد جامعه، حافظه تاریخی مردم در سرتاسر دنیا کاهش‌یافته است. به‌عنوان نمونه در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایالات‌متحده آمریکا، افرادی که خود زمانی نه‌چندان دور حامیان و مبلغان گروه‌های تروریستی مانند داعش بودند، برخورد و مبارزه با این گروه تروریستی را از برنامه‌های اصلی خود در صورت پیروزی، عنوان می‌کردند؟! و نکته قابل‌تأمل اینکه، این اظهارات متناقض با عملکرد نه‌چندان گذشته کاندیداها، واکنش خاص افکار عمومی آمریکا را به دنبال داشت! درحالی‌که تقویت حافظه تاریخی و شناخت و یادآوری سوابق افراد مطمئناً راهنمای مؤثری برای انتخاب صحیح‌تر مردم خواهد بود.

 

تقویت حافظه تاریخی ملت فهیم ایران اسلامی راجع به فتنه گران و حامیان آن‌ها سبب خواهد شد کسانی که با حمایت‌های ابرقدرت‌ها و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی تا مرز سقوط این نظام برنامه داشتند، به مردم شناسانده شوند و مردم را در انتخاب صحیح یاری خواهند رساند.

 

۳- افزایش ابهت و وجهه حق و ترس دشمنان از اقتدار حق مداران دیگر کارکرد بزرگداشت ایام‌الله‌ها است. با گرامیداشت نهم دی در هرسال، فتنه گران و حامیان آمریکایی – صهیونیستی آن‌ها که مانند آتش زیرخاکستر درصدد فتنه‌انگیزی دوباره علیه نظام جمهوری اسلامی هستند، درمی‌یابند که مردم انقلابی و ولایتمدار جمهوری اسلامی همچنان بر سر آرمان‌های خود و بیعت با ولایت پایدار هستند و اجازه فتنه‌انگیزی به هیچ فرد و یا گروهی را نخواهند داد.

 

میثم حسن‌پور

 

انتهای پیام/

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۵/۱۰/۰۶ - ۱۲:۲۱

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


ارسال خبر
Ersale-
Khabar

photo_2016-11-14_08-26-59
b00000106
ad100