قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی:

قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: در برنامه ششم توسعه حق کشاورزان ادا نشده است و اگر عامه مردم و بویژه کشاورزان از مناطق مسکونی خود به سایر شهرها مهاجرت کنند، دولت باید هزینه بیشتر از ماندگاری آنها در مناطق مسکونیشان در حوزه تأمین آب هزینه کند.

به گزارش ندای گناباد، محمد علایی قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی شب گذشته در همایش آب گناباد که در محل سالن همایش های علامه بهلول دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان برگزار شد، گفت: خشکسالی شهر مشهد، از نوع فقدان مدیریت می باشد چراکه هیچ برنامه مدون برای توسعه شهر مشهد در قبل و بعد از انقلاب انجام نشده است و این فقدان مدیریت سبب شده ۵۴ درصد جمعیت استان خراسان رضوی و ۷۵ درصد صنعت استان در مشهد متمرکز شوند.

 

وی اظهار کرد: خشکسالی گناباد ناشی از قهر طبیعت و تداوم خشکسالی ها می باشد به گونه ای که امروز شهرستان گناباد با بلای وحشت آور مواجه شده است.

 

علایی خاطرنشان کرد: میانگین بارندگی سالانه در گناباد ۱۹۰ میلی متر می باشد که این میزان در سال گذشته به ۶۰ میلی متر کاهش یافته است لذا این تداوم خشکسالی ها سبب مهاجرت مردم شده است.

 

قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه حق کشاورزان ادا نشده است، اذعان کرد: مردم ایران اسلامی که کشاورزان بخشی از آنها می باشند در دوران دفاع مقدس در جبهه های حق علیه باطل به دفاع از میهن اسلامی پرداختند لذا باید توجه ویژه ای به کشاورزان در شرایط کنونی و بحران کم آبی شود.

 

علایی ادامه داد: اگر عامه مردم و بویژه کشاورزان از مناطق مسکونی خود به سایر شهرها مهاجرت کنند، دولت باید هزینه بیشتر از ماندگاری آنها در مناطق مسکونیشان در حوزه تأمین آب هزینه کند.

 

وی افزود: مردم ایران اسلامی در صحنه های حساس همیشه حضور دارند و لذا این وظیفه دولت است که امروز وظیفه خود را ادا کند.

 

خشکسسالی گناباد زنگ خطری برای شهروندان نیست

 

محمدعلی نبی پور فرماندار گناباد نیز در این همایش گفت: همیشه ایرانیان از گذشته در استحصال آب موفق بوده اند اما در استفاده و بهره برداری از آب همواره مشکل داشته اند.

 

وی اظهار کرد: شهرستان گناباد از دیرباز با مشکل خشکسالی و کم آبی مواجه بوده است به گونه ای که در تابستان سال جاری ۱۷ روستای بخش کاخک با تانکر آب رسانی می شد و در شهر گناباد نیز که آب از فاصله ۱۱۰ کیلومتری منتقل می شود، گاهی اوقات در تابستان در تأمین آب مشکلاتی وجود داشت.

 

نبی پور به لزوم جدی گرفتن کم آبی و خشکسالی در گناباد اشاره و افزود: در شهرستان گناباد بسیاری از قنوات خشک و باغ ها از بین رفته است اما هنوز خشکسسالی زنگ خطری برای شهروندان نیست چراکه مصرف آب در حوزه مصارف خانگی و کشاورزی بهینه نمی باشد.

 

وی ادامه داد: علی رغم اینکه منابع آبی گناباد در حوزه قنوات کم می باشد اما باید به این منابع با مدرنیته سازی سیستم های بهره برداری توجه ویژه ای کرد.

 

گفتنی است همایش آب گناباد با موضوع «آب، آینده، گناباد» با هدف پرداختن به وضعیت بحرانی منابع آبی در شهرستان و بررسی راهکارهای مشارکت اقشار مختلف مردم در بهینه سازی مصرف آب و حفظ منابع زیرزمینی آب برگزار و شاخه جمعیت ناجیان آب استان در شهرستان گناباد به عنوان یک سازمان مردم نهاد تشکیل شد.

 

انتهای پیام/

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۵/۱۰/۱۷ - ۹:۱۵

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


ارسال خبر
Ersale-
Khabar

photo_2016-11-14_08-26-59
b00000106
ad100