مدیرعامل آبفای شهری خراسان رضوی در همایش آب گناباد:

مدیر عامل آب و فاضلاب شهری خراسان رضوی گفت: سالانه آب دهی چاه های آب شرب خراسان رضوی ۶ درصد کاهش می یابد به گونه ای که در شرایط کنونی برای ضروری ترین نیازهای آبی استان که ۷ درصد است با مشکل مواجه هستیم.

به گزارش ندای گناباد، حسین اسماعیلیان مدیرعامل آب و فاضلاب شهری خراسان رضوی شب گذشته در همایش آب گناباد که در محل سالن همایش های علامه بهلول دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان برگزار شد، گفت: بحران آب در خراسان رضوی از وضعیت بحرانی گذشته است به گونه ای که در سال گذشته ۲۸ شهر استان با تنش آبی مواجه بودند و در تابستان امسال این میزان به ۳۰ شهر افزایش پیدا کرد و اگر روند کنونی ادامه داشته باشد در افق ۱۴۲۰ حدود ۷۱ شهر استان با تنش آبی مواجه می شوند.

 

وی با بیان اینکه در هیچ یک از شهرهای استان خراسان رضوی امکان توسعه منابع آبی وجود ندارد، اذعان کرد: از سال ۱۳۸۷ تا ۶ ماه نخست امسال ۲۵۰ حلقه چاه حفر و یا جابه جا شده است و با این اقدام ظرفیت تأمین آب شرب از ۶۴۰۰ لیتر بر ثانیه در سال ۸۷ به ۷۶۰۰ لیتر بر ثانیه در سال جاری رسیده است یعنی در طول بیش از ۸ سال تنها ۱۴۰۰ لیتر بر ثانیه به توان تامین آب استان اضافه شده است.

 

اسماعیلیان به کاهش سالانه ۶ درصدی آب دهی چاهای تأمین آب شرب مردم استان اشاره و اذعان کرد: در شرایط کنونی برای ضروری ترین نیازهای آبی استان که ۷ درصد است با مشکل مواجه هستیم و در سطح استان از ۱۳۰ درصد منابع آب تجدید پذیر استفاده می شود.

 

مدیر عامل آب و فاضلاب شهری خراسان رضوی راه اندازی شبکه فاضلاب شهری گناباد را یکی از راهکارهای مدیریت منابع آبی در گناباد دانست و اذعان کرد: ۸۰ درصد آب شرب استفاده شده قابل بازیافت می باشد و این میزان معادل خروجی آب قنات قصبه می باشد لذا شبکه فاضلاب شهری گناباد فرصتی مناسب برای استفاده از آب در حوزه کشاورزی در مناطق پایین دست شهرستان می باشد.

 

اسماعیلیان با بیان اینکه کیفیت آب شرب رو به کاهش می باشد، اذعان کرد: یکی از اقدامات خوبی که در شهرستان گناباد از سوی مسئولان در حال پیگیری می باشد، طرح جامع جداسازی آب شرب می باشد که عملیاتی شدن این طرح نیاز به مشارکت مردم دارد چراکه مردم گناباد از گذشته در زمینه وقف آب زبانزد بوده اند.

 

وی افزود: ما نیازمند یک سند برای آب گناباد هستیم که این سند به مسائل حفاظتی و رویکرد توسعه ای آب بپردازند.

 

اسماعیلیان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه گناباد شهری دانشگاهی می باشد و اتفاق کم نظیر ثبت جهانی قنات قصبه نیز رخ داد، اگر سند جامع تأثیر حوزه آب گناباد بر صنعت، کشاورزی و آب شرب تدوین شود خیلی از پروژه های تعریف شده به عنوان پیشنهاد اول استان برای رفع بحران آب شهرستان می باشد.

 

گفتنی است همایش آب گناباد با موضوع «آب، آینده، گناباد» با هدف پرداختن به وضعیت بحرانی منابع آبی در شهرستان و بررسی راهکارهای مشارکت اقشار مختلف مردم در بهینه سازی مصرف آب و حفظ منابع زیرزمینی آب برگزار و شاخه جمعیت ناجیان آب استان در شهرستان گناباد به عنوان یک سازمان مردم نهاد تشکیل شد.

انتهای پیام/

  • img_4953
  • img_4960
  • img_4966
تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۵/۱۰/۱۷ - ۹:۲۴

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


ارسال خبر
Ersale-
Khabar

photo_2016-11-14_08-26-59
b00000106
ad100