آلمان به بهانه مقابله با ظهور دوباره داعش، به حضور در عراق ادامه می‌دهد

آلمان به بهانه مقابله با ظهور دوباره داعش، به حضور در عراق ادامه می‌دهد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، دولت آلمان در گزارش تازه‌ای، در زمینه قدرت گرفتن مجدد گروه تروریستی «داعش» هشدار داده و به همین بهانه گفته قصد دارد مأموریت تازه‌ای را در عراق آغاز کند.


نشریه آلمانی «اشپیگل» روز چهارشنبه در این مورد نوشت که ارتش این کشور از سال ۲۰۱۵ حدود ۱۸ هزار نیروی کرد پیشمرگه را آموزش داده و به این وسیله کمک کرده است که داعش از عراق بیرون رانده شود، با این حال همچنان خطر این گروه تروریستی وجود دارد.


البته پیش‌بینی تاثیر بلند مدت ماموریت ارتش آلمان در این زمینه موردی است که نمی‌توان به صورت قطعی درباره آن صحبت کرد. پیشتر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده بود که داعش شکست خورده، ولی دولت آلمان ارزیابی محتاطانه‌تری از وضعیت دارد.


در آخرین گزارشی که دولت آلمان در این زمینه منتشر کرده آمده است: «اگرچه داعش در سوریه و عراق از بخش‌های گسترده‌ای از این کشورها بیرون رانده شده، اما این گروه تروریستی همچنان تهدید محسوب می‌شود. داعش همچنان فعالیت زیرزمینی دارد و تهدیدی قابل توجه و فزاینده برای امنیت و ثبات منطقه است. از این رو باید مبارزه با این نهاد تروریستی به صورت پایدار و مصمم پیگیری شود.»


آلمان به بهانه ممانعت از ظهور دوباره داعش، می‌گوید قصد دارد به حضور نظامی در عراق ادامه دهد. حضور نیروهای آلمانی در عراق از فوریه سال ۲۰۱۵ آغاز شد و تا ۳۰ آوریل به صورت رسمی ادامه داشت. در مجموع هزار و ۶۰۰ نفر از نظامیان آلمانی در این عملیات که بیشتر بر آموزش و تسلیح کردهای عراق متمرکز بود، مشارکت داشتند. در گزارش دولت آلمان عنوان شده که این کشور در برنامه حمایت از عراق که ارزش آن حدود ۹۸ میلیون یورو برآورد شده، تسلیحات، خودرو، تجهیزات و لباس هم در اختیار نظامیان عراقی قرار داده است.


به نوشته اشپیگل، دولت آلمان در گزارش خود این واقعیت را که بخشی از کمک‌های تسلیحاتی این کشور به عراق نهایتا به دست گروه‌های تروریستی افتاده، نادیده گرفته است. شاهد آن‌ هم مشاهده تعدادی از اسلحه‌های مدل G۳۶ در شمال عراق برای فروش است. ناپدید شدن موشک‌های میلان دیگر گواه این موضوع است.


حتی برخی گزارش‌ها حاکی از این است که در پاره‌ای از موارد، نیروهای پیشمرگه به دلیل فقر اقدام به فروش تسلیحاتی کرده‌اند که در اختیار آنها گذاشته شده است.


قرار است در هفته‌های آتی دولت آلمان ماموریت جدیدی در عراق اعلام کند، که بر اساس آن به جای پیشمرگه‌های کرد، این بار نیروهای ارتش مرکزی عراق در نزدیکی بغداد آموزش می‌بینند. از این رو تیمی متشکل مربیان نظامی آلمانی به بغداد اعزام می‌شوند و البته فقط در زمینه آموزش و نه اقدامات نظامی مشارکت خواهند داشت. عملیات مین‌روبی علاوه بر آموزش نظامیان، دیگر موردی است که ارتش آلمان بر آن تمرکز خواهد داشت.


بغداد پیش از این، از تسلیح مستقیم کردهای عراق توسط آلمان انتقاد و تأکید کرده بود که هرگونه کمکی به عراق، باید از کانال دولت مرکزی انجام شود. البته در اختیار گذاشتن سلاح اقدامی است که در تضاد با قوانین آلمان مبنی بر ممنوعیت ارسال سلاح به مناطق بحرانی است، اما در مورد کردها، برلین با اشاره به ادامه پیشروی داعش در مناطق شمالی عراق، انتقال سلاح به این ناحیه را توجیه می‌کرد.

منبع خبر : snn.ir