بیانیه رئیس کانون وکلای مرکز به مناسبت سالروز صدور فرمان مشروطیت

به گزارش ایسنا، متن بیانیه عیسی امینی که در نشست «حقوق بشر؛ از موانع تا راهکارهای تحقق و توسعه در ایران امروز» توسط مدیر داخلی کانون وکلای دادگستری مرکز قرائت شد، بدین شرح است:

«به خجستگی سالروز صدور فرمان مشروطیت


۷ ماه پس از دستور تأسیس عدالتخانه، ۱۴ مردادماه فرمان مشروطیت، در اصل، فرمان تشکیل مجلس شورای ملی صادر شد. فرمانی که در پی جان‌فشانی هزاران تن از ایرانیان دلیری صادر گردید که به دنبال بهبود وضعیت کشور بودند. یادشان گرامی باد.


برجسته‌ترین آرمان مشروطه‌خواهان - در کنار آزادی، استقلال و نوگرایی، «عدالت‌خواهی» بود. مردمی که دیگر  یارای تاب آوردن ستم و از بین رفتن حقوقشان را نداشتند در برابر خودکامگی و عدم حکمرانی قانون قد برافراشتند. مقنن و دادگستری دو آفریده‌ی بزرگ این نهضت بودند ولی دامنه‌ی این جنبش به حقوق و قضا محدود نگردید. این نهضت توانست تحول شگرفی در عرصه‌ی فرهنگ عمومی، اندیشه‌های سیاسی و دموکراسی، دین و آموزش و سایر حوزه‌ها ایجاد کند.


چند سالی گذشت و از دل این جنبش، نهادی مدنی زاده شد تا پاسدار همان آزادی‌ای باشد که ایرانیان برای آن خون دادند: "کانون وکلای دادگستری"


امروزه فرهیختگان علم حقوق به خوبی می‌دانند که برای احقاق حق، در کنار وجود دادگستری سالم و قوانین کارآمد، باید نهادی مستقل به نام کانون وکلای دادگستری باشد تا عموم مردم در دفاع از خویش بتوانند از اعضای این نهاد، که بی‌گمان از حقوق‌دانان برجسته و فرهیختگان کشورند، بهره گیرند تا تضمینی برای دادرسی سریع‌تر، دقیق‌تر و عادلانه‌تر  بوده و همچنین از هزینه‌های نابجا و تعدد پرونده‌ها، که موجب کندی دستگاه قضا و مشکلات عدیده‌ی دیگر است، جلوگیری شود.


کانون وکلای دادگستری همواره ضمن پرهیز از سیاسی‌کاری، می‌کوشد تا همراه مردم، یاور دادگستری، پناه ستم‌دیده و در اندیشه‌ی تعالی کشور باشد.»


انتهای پیام


منبع خبر : isna.ir